Sylvari

Autor: Administrator @ 10.09.2011, 11:02

Sylvari są zagadką. Humanoidalne w kształcie, roślinopodobne w naturze, są niedawnymi przybyszami na Tyrii, a przebywają świat dopiero od dwudziestu pięciu lat. Wszystkie wywodzą się od jednego rodzica - potężnego Drzewa Pale, które dominuje na Przygasłym Wybrzeżu. Połączyło je pochodzenie i wspólne marzenie. Nikt nie wie, dlaczego tak nagle pojawiły się w Tyrii, ciągle starają się odkryć swoje przeznaczenie na świecie. Ze wszystkich ras, mają największą świadomość zagrożenia stworzonego przez Starsze Smoki; sylvari regularnie toczą bitwy z nieumarłymi sługami Zhaitana.

Historia

"Był czas, kiedy przeklnąłem ten świat, kiedy odebrał mi cały dobytek. Jednakże żyjąc tutaj, zrozumiałem, że te wspomnienia, nawet te bolesne, stanowią źródło naszej tożsamości. Kształtują nasz rozwój." - Ronan, Człowiek, dawniej Lśniące Ostrze (Shining Blade).

Historia Sylvari zaczyna się od człowieka i centaura. Człowiek ten na imię miał Ronan, wojownik z Lśniącym Ostrzem. Oddzielony od swojego patrolu znalazł jaskinię wypełnioną dziwnymi nasionami, które strzeżony były przez potężne stworzenia-rośliny. Wziął jedno z tych nasion i przyniósł je do domu rodzinnego, gdzie odkrył, że jego cała wieś została wybita przez Biały Płaszcz (White Mantle) i ich potężnych quasi-bogów, Mursaatów. W żałobie zasiał ziarno na grobach i poprzysiągł nigdy więcej nie dobywać miecza.

Ronan dołączył do Ventari, wiekowego centaura, wymęczonego przez nieustające konflikty. Razem stworzyli małą społeczność, schronienie dla osób poszukujących ciszy w tym okrutnym świecie. Drzewo, które wyrosło z dziwnego nasiona było dumne i wysokie, a pod jego konarami człowiek i centaur żyli w spokoju. Z biegiem czasu Ronan odszedł, jak również stary Ventari. Jednak przed zejściem z tego świata, centaur wyrył swoje nauki na marmurowej tablicy i ustawił ją pośród korzeni Drzewa Pale. Wtedy też odszedł i on, najstarszy i najmądrzejszy z centaurów.

Drzewo rosło i rozciągało cień na okolicę, a w międzyczasie urodziło owoce. W sercu tego owocu byli pierwsi sylvari. I chociaż nadal trzymani byli przez Drzewo Pale, śpiewało ono im i przekazywało swoją wiedzę o świecie. Marzenie Drzewo Pale przeszło na wszystkie Sylvari: sen ludzkości i mądrości centaura. Ci pierworodni sylvari wiedzieli trochę o swoim świecie i pragnęli dowiedzieć się więcej.

Na pierwszy rzut oka sylvari wyglądają jak ludzie, ale to porównanie okazuje się błędne niemal natychmiast. Ich ciało składa się z winorośli i liści, ich włosy z listowia i płatków, a ich kości z najmocniejszego drewna. W ich żyłach płynie złosta żywica, a ciało pokrywa pyłek. "Urodzili się" (oni powiedzieliby, że "obudzili się") jako dorośli, z pewną wiedzę na temat otaczającego ich świata. Sylvari mają wpojone, wrodzone poczucie szlachetności, ciekawości i potrzeby do eksploracji.

Kiedy sylvari odkrywa i pozyskuje wiedzę o świecie, przechodzi ona z powrotem do Drzewa Pale, które śpiewa ją nowej generacji.

Gaj

Drzewo Pare dominuje teraz na Przygasłym Wybrzeżu (Tarnished Coast), wznosząc się wyżej niż niejedna góra. W schronieniu jego bujnego listowia, sylvari założyli swoje domy. Gaj stworzony przez Drzewo Pale jest wielopoziomowym, organicznym miastem zieleni. Korzenie i gałęzie drzewa formują szerokie tarasy, na których inne rośliny rozrosły się i rozprzestrzeniły się na domy oraz budynki. Niektórzy sylvari całe swoje życie mieszkali pod drzewem, ale większość wybrało się w podróż, na przygody, by Sen poniósł je dalej.

Sylvari podzieloni są na domy lub cykle, i czują, że osobowość jednostki zależy od pory dnia, w której budzi. Sylvari urodzeni w Cyklu Światu (Cycle of Dawn) wydają się być gadatliwi i dyplomatyczni. Ci z Cyklu Dnia (Cycle of Day) często rozwiązują problemy, podejmują wyzwania. Sylvari z Cyklu Zmierzchu (Cycle of Dusk) wydają się być inteligentni i refleksyjni. A ci z Cyklu Nocy (Cycle of Night) są cisi, skryci, a rady zachowują dla siebie.

Pierworodni są tak jakby władcami, a respektowanie ich poleceń jest jedną z ich mądrości, co zawdzięczają upływowi czasu, jaki spędzili na świecie. Każdy cykl jest zalecany przez jednego z pierworodnych, który służy jako luminarz, jako przewodnik i opiekun dla nowo obudzonych. Jednak ich najwyższym władcą jest rodzic, samo Drzewo Pale. Jego piosenka obecna jest we wszystkich sylvari, a ci, którzy szukają zrozumienia, udają się w podróż do serca drzewa, by z nim obcować i odszukać jego mądrość.

Cień we śnie

Sylvari są młodą rasą, teraz stawiają czoła wyzwaniom wewnątrz i na zewnątrz. Nie wszystkie inne rasy powitały ich, a ich wczesne doświadczenia z pobliskimi asurami pokazały im, że nie wszyscy podzielają ich cnotliwe poglądy. Ale ich największe zagrożenia pochodzą z wewnątrz, zarówno w postaci tych sylvari, którzy odrzucili Sen, jak również ostrzeżeń z samego Snu.

Każdy nienarodzony sylvari słyszy pieśń Drzewa Pale, uczy się wówczas świata, włączając w to również pozyskane nauki innych sylvari. Jednak wielu śni o zagadkowym niebezpieczeństwie, które zagraża obudzonemu światu. Dla większości przejawia się to tylko przelotne. Tylko garstka wielkich bohaterów sylvari zobaczyła cienie smoków i wie, jakie to niebezpieczeństwo dla świata. W wyniku tego, spośród wszystkich ras, to sylvari widzą wyzwania Starszych Smoków (Elder Dragons) najbardziej bezpośrednio. Brzegi ich ziem stykają się z Morzem Smutki (Sea of Sorrows), a nieumarłe sługi Zhaitana przeczesują ląd i profanują wszystko na swej drodze. Podczas gdy inne rasy mogą zostać skorumpowane przez Starsze Smoki, zamieniając się w nieumarłych sługusów bądź krystalicznej istoty Gatunku, sylvari nigdy w to się nie włączyli. Sylvari urodzeni z Drzewa Pale po prostu umierają przed, kiedy dosięga ich korupcja. Wielu sylvari wierzy, że jest tak, ponieważ narodzili się do walki ze smokami, obdarzeni pewną ochroną przed ich okrutnymi mocami. Niektórzy nie-sylvarińscy uczeni utrzymują, że dzieje się tak z powodu dziwnej biologii sylvarii, która chroni je przed smokami. Natomiast kilka innych sprytnych dusz twierdzi, że sylvari po prostu nie smakują smokom. Nikt nie wie na pewno, co jest prawdą.

Jednak słudzy Starszych Smoków są zagrożeniem jednym z wielu. Istnieją sylvari, którzy odrzucili nauki z tablicy Ventari, bo sądzą, że wpływ centaura wypaczył Sen. Poszukują cienia w Śnie, odwrócili się od tego, co nazywają "fałszywą moralnością" i badają ciemną stronę swoich osobowości. Zimni, okrutni i bez litości, sylvari ci postrzegają siebie jako "prawdziwych sylvari", prawowite dzieci drzewa i za swój wielki cel uważają to, aby sprowadzić w te ciemności innych ze swojej rasy. Znane są jako Trybunał Koszmaru (Nightmare Court) i wraz z każdym aktem okrucieństwa oraz zła przekazują swoje koszmary dla drzewa i mają nadzieję, że pewnego dnia naruszą równowagę, przekomarzając tym samym swoich rodziców na ciemną stronę. Na czele Trybunału Koszmaru stoi jedna z pierworodnych: Księżna Faolain, niegdyś ceniona towarzyszka Caithe.

Nowy Wspaniały Świat

Sylvari są mniej liczni niż inne wielkie rasy, ale bardziej zespajają się ze światem każdego dnia, kiedy się budzą. Są nowe w Tyrii, jednak ze względu na Sen wiedzą więcej o tym świecie. Mimo to, są ciekawi, starając się zrozumieć rzeczy, o których tylko śnili. Postrzegają świat jako żywy, fascynujący i z potencjałem.

I choć żaden sylvari nie umarł jeszcze ze starości, zyskali wiedzę o śmierci. Odkryli ją również jako fascynującą.